koučink Ostrava
koučink Ostrava
koučink Ostrava
koučink Ostrava
koučink Ostrava
koučink Ostrava
koučink Ostrava
1
1
1
1
1
1

Nejčastější bariéry, které brání v úspěchu

Jak si s nimi poradit?

1. Lenost

Nechce se vám začít? Pokuste se svůj cíl rozdělit na co nejmenší kroky a poproste svého přítele/člena rodiny/kolegu, aby vám pomohl dohlédnout na jejich plnění.

2. Nedostatek sebevědomí

Máte pocit, že právě vy to nemůžete zvládnout?
Zkuste splnit úkol pod dohledem někoho, komu věříte, a proberte spolu zpětnou vazbu. Zjistěte si, co vám jde nejlíp, v čem si nejvíc věříte a pokuste se to implementovat do vašeho postupu.

3. Obava ze selhání nebo odmítnutí

Co když uděláte chybu a ostatní vás za to odsoudí? Připusťte si, že každý občas chybuje a ne všechno se musí vždy povést. Neberte prohru osobně, je to jen mezistupeň (často velmi prospěšný) na cestě k trvalému úspěchu. Ti nejúspěšnější ve svém životě udělali spoustu chyb, rozdíl je jen v tom, že to po nich nevzdali!

4. Špatné hospodaření s časem

Znáte své žrouty času? Pokuste se je alespoň částečně eliminovat. Když si připravujete akční plán, stanovte si vždy priority a nezapomeňte na cca 15% časovou rezervu pro nepředvídatelné události.

5. Nedodržování priorit

Máte pocit, že se topíte v úkolech a cílech, že je jich příliš mnoho? Možná budete potřebovat pomoc někoho dalšího, ale pokuste se propojit priority s tím, co děláte nejraději. To vám zajistí, že vás jiné činnosti nebudou odvádět od těch nejdůležitějších.

6. Klídek a pohoda

Proč byste se měli k něčemu nutit, když je vám takhle dobře? Všichni se rádi cítíme v pohodě a bezpečí – je to naše tzv. komfortní zóna, kde se ale bohužel přestáváme dále rozvíjet. Naučte se dělat bezpečné výlety za hranice vaší komfortní zóny a tak ji postupně rozšiřujte do dalších zajímavých oblastí.

7. Nedostatek zkušenost

Nemáte potřebné znalosti a dovednosti? Nevadí, to jsou věci, které se dají doplňovat. Zjistěte si, co všechno vám chybí a co byste se ještě chtěli naučit. Přihlaste se do kurzů nebo projektů, kde si budete moci vše vyzkoušet pod dohledem zkušenějších kolegů (mohou být i dobrovolně mimo vaši hlavní pracovní náplň). Vyhledávejte aktivně příležitosti k dalšímu rozvoji a učení se novému.

8. Nedostatečná motivace

Jste schopni určit, co vás opravdu dokáže motivovat? Pokuste se to zakomponovat do vaší práce a naopak co nejvíce eliminujte to, co ve vás probouzí nudu a apatii. Buďte průzkumníky vlastní motivace, naučte se sami sebe odměňovat a chválit.

9. Limitované zdroje

Nemáte vše, co byste potřebovali k hladkému průběhu práce? Ať už se jedná o čas, podporu od jiných lidí, znalosti nebo třeba technické vybavení – naučte se sami vyhledávat možnosti, jak tyto nedostatky překonávat nebo dokonce odstraňovat. Občas s tím můžete velmi dobře pomoci kouč nebo mentor.

10. Obava ze špatného rozhodnutí.

Co když se rozhodnete špatně? Nebojte se – vždyť přece děláte nejlepší možné rozhodnutí s těmi informacemi, které máte k dispozici. Nikdy nebudete mít všechny informace a špatné řešení je přece jen alespoň nějaké řešení (podle vzoru „aspoň jsem to sakra zkusil(a)“). A nejlepší způsob, jak napravit špatné rozhodnutí? Udělat další!

Máte dotaz?

Neváhejte se zeptat: